Ko oplojeno jajčece postane zarodek, bo zunanja plast celic oblikovala posteljico, organ, ki se oblikuje med nosečnostjo, da hrani in ščiti otroka. Več informacij najdete spodaj…

Posteljica je edinstven organ, ki se razvije med nosečnostjo, popkovnica, ki je bogata z matičnimi celicami, pa povezuje mater in otroka. Sestavljena je iz tkiv, ki nastanejo iz celic matere in ploda, njegova vloga pa je večplastna.

Razvoj posteljice se začne takoj po oploditvi. To je organ, ki je oblikovan za hranjenje in zaščito otroka. Celice, ki tvorijo posteljico, se imenujejo trofoblastne celice (“trofo” v starogrščini pomeni “hraniti”). In prav to bo naredil ta neverjetni organ – nahranil bo zelo lačen zarodek.

Funkcija posteljice vključuje:

  • Oskrba ploda s hranili in kisikom, saj posteljica omogoča izmenjavo hranil kot so glukoza, aminokisline in vitamini ter kisika, ki ga plod porabi za rast in razvoj.
  • Izločanje odpadnih snovi: ta organ odstrani odpadne produkte plodove presnove, kot sta ogljikov dioksid in sečnina in jih prenese nazaj v materin krvni obtok.
  • Posteljica proizvaja tudi pomembne hormone, kot so progesteron, estrogen in humani horionski gonadotropin (hCG), ki podpirajo nosečnost in preprečujejo njeno prekinitev.
  • Prav tako posteljica deluje kot pregrada, ki ščiti plod pred številnimi patogeni, hkrati pa omogoča prenos protiteles z matere na plod, kar ga ščiti pred okužbami v prvih mesecih življenja.

Ob koncu nosečnosti se posteljica izloči iz maternice (med porodom) in iz materinega telesa. To je naraven proces, ki omogoča konec nosečnosti in začetek življenja novorojenčka.

Vir: https://www.bebologija.rs/trudnoca/zanimljivosti-o-trudnoci-sta-je-placenta-i-koja-je-njena-uloga.html

Avtor: Uredništvo Nosečke

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.

Podobni članki