Vsak starš dobro pozna boj proti virusnim okužbam, ki se pogosto začnejo s smrkanjem, kašljem in bolečim grlom pri naših najmlajših. A kaj če bi se skrivnost uspešnega boja proti virusom, predvsem respiratornim boleznim, skrivala prav v grlu naših otrok – v nevidnem svetu koristnih bakterij, imenovanem mikrobiota?

O zdravju črevesne mikrobiote se danes govori veliko, a mikrobiota ust in grla ostaja nekoliko spregledana tema. Ravno ta mikrobiota, torej skupnost milijonov dobrih bakterij, ki naravno živijo v naših ustih in žrelu, pa ima ključno vlogo pri obrambi telesa pred virusnimi okužbami.

Ko govorimo o virusnih obolenjih, še posebej tistih, ki prizadenejo zgornja dihala in povzročajo boleče grlo, pogosto pozabljamo, da lahko zdrava mikrobiota prepreči nadaljnji razvoj bolezni. Dobre bakterije namreč ne delujejo le preventivno, ampak tudi močno pomagajo pri hitrejšem okrevanju otrok, če se okužba že razvije.

Raziskave kažejo, da mikrobiota deluje kot naravni ščit. Če je število dobrih bakterij v ustih in grlu veliko, imajo virusi veliko težjo pot, da prodrejo globlje v dihala, predvsem v pljuča, kjer bi lahko povzročili resnejša obolenja. Prav tako dobra mikrobiota pomaga pri hitrejšem umirjanju vnetja in zmanjševanju bolečine v grlu.

Mikrobiotiki, ki jih pogosto povezujemo zgolj s prebavo, imajo izjemno pomembno mesto tudi pri zdravju zgornjih dihal. Raziskave namreč kažejo, da lahko redno uživanje mikrobiotikov zmanjša število in resnost respiratornih okužb, zlasti pri otrocih, ki so okužbam še posebej izpostavljeni.

Na trgu danes obstajajo tudi prav specifični izdelki, namenjeni podpori mikrobioti ust in grla, posebej prilagojenih za naseljevanje dobrih bakterij v ustno votlino in žrelo. Njihov namen je neposredno okrepiti mikrobioto, povečati število koristnih bakterij in s tem izboljšati naravno obrambo telesa pred virusi in bakterijami.

Starši lahko k zdravi mikrobioti svojih otrok prispevamo predvsem z uravnoteženo prehrano, ki vsebuje veliko vlaknin, fermentiranih živil, kot so jogurt in kefir, ter z omejevanjem pretirane uporabe antibiotikov, ki lahko porušijo naravno ravnovesje mikrobiote. Obenem velja razmisliti tudi o dodatni podpori z omenjenimi specifičnimi izdelki za ustno mikrobioto, še posebej v obdobjih, ko so virusne okužbe pogostejše.

Zato je pomembno, da se zavedamo, kako koristne so dobre bakterije ne samo za prebavo, ampak tudi za zaščito ust in grla naših otrok. O tem bi morali govoriti več, saj je zdrava mikrobiota ključni del obrambe pred virusi, ki povzročajo respiratorna obolenja. Ne pozabimo, preventiva je vedno boljša od zdravljenja, zdrava mikrobiota pa je močan in naraven zaveznik v boju za zdravje naših najmlajših.

Pri krepitvi mikrobiote ust in grla pa ne smemo spregledati še enega ključnega dejavnika – vitamina D. Ta vitamin, znan tudi kot »sončni vitamin«, igra pomembno vlogo pri uravnavanju imunskega sistema in podpira raznovrstnost koristnih bakterij, ki sestavljajo mikrobioto. Številne študije kažejo, da ima vitamin D sposobnost zmanjševanja pogostosti virusnih okužb, hkrati pa blaži njihov potek in skrajšuje čas okrevanja. Pomanjkanje vitamina D, ki je pri otrocih še posebej pogosto v zimskih mesecih, dokazano poveča tveganje za okužbe zgornjih dihal, medtem ko redno dodajanje vitamina D pozitivno vpliva na delovanje imunskega sistema in ravnovesje mikrobiote. Zato velja poskrbeti za zadostno izpostavljenost otrok soncu ali za dodatno uživanje vitamina D, še posebej v hladnejšem delu leta, ko je tveganje za okužbe največje.


Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.

Podobni članki