Vsi ljudje smo prenašalci

Vsi ljudje smo prenašalci vsaj ene genetske okvare, pa čeprav smo popolnoma zdravi. Tudi vaša družina je lahko v celoti brez znakov katerekoli genetske bolezni in tako vam niti na misel ne pride, da bi se slednja lahko razvila pri vašem otroku. Od februarja 2024 je v Sloveniji zaživel Program populacijskega presejalnega testiranja novorojencev za vrojene bolezni. Povedano drugače – novorojenčke ob rojstvu testirajo za 42 genetskih bolezni. Vendar pa to pomeni, da je pri otroku bolezen že prisotna. V tem članku bi želeli predstaviti genetska testiranja, ki vam lahko podajo odgovor o prenosu genetskih bolezni na vaše potomstvo še pred zanositvijo. 

Za lažje razumevanje pojdimo k osnovam genetike in dedovanju.

Osnovna enota živih organizmov je celica. Dedni material, ki ga najdemo v vsaki človeški celici je DNK. Vse informacije, pomembne za razvoj in delovanje organizma, so zapisane v molekuli DNK. DNK je razdeljen na dele, ki jih imenujemo geni in ta predstavlja osnovno enoto dedovanja. Vsak posameznik ima dve kopiji vsakega gena. Kopiji podedujemo od staršev, torej od vsakega starša eno (z izjemo genov, ki so na spolnih kromosomih).

Spremembe (okvare) v določenem genu ali skupini genov povzročijo njihovo nepravilno delovanje ali prenehanje delovanja. Slednje privede do razvoja genskih bolezni.

Redke genetske bolezni in njihovo dedovanje

Posamezne genetske bolezni so v primerjavi s pogostimi (ne-genetskimi) boleznimi v populaciji (npr.: sladkorna bolezen ali demenca), redke. Zaradi slednjega so uvrščene v kategorijo redkih bolezni (v Evropi je bolezen opredeljena kot redka, če prizadene manj kot 1 osebo na 2.000 prebivalcev). Trenutno poznamo med 6.000 in 8.000 genetskih bolezni, kar pomeni, da redkosti navkljub skupno prizadenejo veliko ljudi. V Evropski uniji živi približno 30 milijonov ljudi z redkimi boleznimi, v Sloveniji okoli 120.000. Po podatkih Ministrstva za zdravje, predstavljajo pomemben vzrok obolevnosti in smrtnosti pri otrocih.

Gen(et)ske bolezni so torej tiste, ki so posledica okvar v človeškem dednem zapisu – okvare so lahko na ravni kromosomov ali na ravni genov. Izraz “genske bolezni” navadno uporabljamo, ko želimo poudariti, da gre za posledice poškodb na ravni genov. Okvare v genih lahko nastanejo naključno (de novo) ali jih podedujemo od staršev. Slednje pomeni, da sta starša prenašalca okvarjenega gena. 

Dedovanje genetskih bolezni poteka na različne načine. Pri avtosomno dominantnih genetskih boleznih že ena okvarjena kopija gena zadostuje za pojav bolezni, zato v tem primeru ne govorimo o prenašalstvu, temveč o oboleli osebi.  Avtosomno  recesivne (AR) bolezni so posledica mutacij v genih, ki se nahajajo na avtosomnih (ne-spolnih) kromosomih. X-vezano (XL) recesivno dedovanje pomeni, da se recesivna lastnost prenaša preko spolnega kromosoma X. Večina oseb z AR- ali XL- dedno genetsko boleznijo se rodi zdravim staršem, zato je smiselno testiranje prenašalstva tudi, ko v družinski anamnezi ni prepoznanih dednih bolezni.

Kaj pomeni izraz “zdravi prenašalec”?

Osebe, ki nosijo okvare v genih, povezanih avtosomno recesivnimi in X-vezanimi dednimi boleznimi, imenujemo zdravi prenašalci. Slednji praviloma nimajo bolezenskih simptomov, lahko pa okvare prenesejo na svoje otroke. Kadar okvaro za določeno avtosomno recesivno ali X-vezano genetsko bolezen na potomca prenese le en od staršev, od drugega starša pa prejme zdrav gen, potomec ne bo razvil simptomov bolezni. Bo pa tudi sam postal zdravi prenašalec za to bolezen. V kolikor se zgodi, da sta oba starša zdrava prenašalca za isto bolezen, pa obstaja povečano tveganje, da bosta na potomca prenesla vsak svojo kopijo okvarjenega gena. Potomec bo tako prejel dve okvarjeni kopiji, ki bosta pri njem sprožila razvoj (praviloma težke) genetske bolezni. 

Ugotavljanje statusa prenašalstva

Napredki v genetskem testiranju omogočajo ugotavljanje, ali je oseba nosilec okvare v genu, povezanem z dedno boleznijo. Kot smo že omenili so okvare lahko povezane z:

  • avtosomno recesivnimi boleznimi: genetskimi stanji, ki se pojavijo, ko oseba podeduje dve kopiji okvarjenega gena (eno od vsakega starša). Ker so ti geni na avtosomih (ne-spolnih kromosomih), bolezni enako prizadenejo moške in ženske. Če sta oba starša nosilca iste okvarjene kopije gena, obstaja:
    • 25-odstotna verjetnost, da bo otrok podedoval dve okvarjeni kopiji in razvil bolezen,
    • 50-odstotna verjetnost, da bo otrok podedoval eno okvarjeno kopijo in postal zdravi prenašalec te bolezni,
    • 25-odstotna verjetnost, da bo otrok podedoval dve popolnoma zdravi kopiji.
  • X-vezanimi boleznimi: genetskimi stanji, ki jih povzročajo mutacije v genih na X kromosomu. Ker imajo moški (XY) le en X kromosom, bodo ob dedovanju okvarjenega gena bolj verjetno razvili simptome bolezni. Ženske (XX) imajo dva X kromosoma, zato lahko drugi X kromosom pogosto kompenzira okvaro. Slednje pomeni, da imajo ženske manjše tveganje za hude simptome, vendar še vedno lahko delujejo kot nosilke in v nekaterih primerih razvijejo blage simptome bolezni.

Testiranje za ugotavljanje statusa prenašalstva je še posebej dragoceno za bodoče starše, saj določa verjetnost prenosa genetske bolezni na njihove otroke.

Organizacije, kot so Ameriški kolegij za medicinsko genetiko in genomiko (ACMG), Ameriški kolegij porodničarjev in ginekologov (ACOG) in Evropsko združenje za humano genetiko (ESHG), so pripravile smernice za odgovorno in učinkovito testiranje prenašalstva. Pri tem so upoštevani različni parametri, kot npr. pojavnost bolezni v določeni populaciji, pomen zgodnjega prepoznavanja bolezni za učinkovito zdravljenje in spremljanje bolezni, vpliv zgodnjega prepoznavanja na možnosti pri načrtovanju družine in mnogo drugih.

Koristi testiranja za ugotavljanje statusa prenašalstva

Testiranje za ugotavljanje statusa prenašalstva ponuja številne prednosti:

  • zgodnje odkrivanje in informirano odločanje pomaga bodočim staršem razumeti reproduktivna tveganja, jim omogoča dostop do genetskega svetovanja in, v določenih primerih, predimplantacijsko genetsko diagnostiko.
  • Klinično zdravljenje in spremljanje: genetske bolezni so praviloma neozdravljive ali težko ozdravljive, vseeno pa njihovo odkrivanje pomembno vpliva na kvaliteto življenja posameznika s to boleznijo ter omogoča redna in usmerjena klinična spremljanja oz. zdravljenja simptomov.
  • Čustveno in duševno blagostanje: informacije o genetskem stanju posameznika lahko pozitivno vplivajo na čustveno in duševno blagostanje, kar je še posebej dobrodošlo pri načrtovanju nosečnosti.
  • Splošen zdravstveni vpliv: s sodobnimi genetskimi postopki, kot je npr. predimplantacijska genetska diagnostika, lahko informacije o statusu prenašalstva vplivajo na zmanjševanje težkih genetskih bolezni v populaciji.

Genetske bolezni, odkrite s pomočjo testiranja za ugotavljanje statusa prenašalstva

Večina, kar 80% redkih bolezni, je genetskega izvora, ostale redke bolezni pa so lahko posledica virusnih ali bakterijskih okužb ali izpostavljenost okolijskim dejavnikom med nosečnostjo ali kasneje v življenju. V Sloveniji je med 6.000 in 8.000 redkih bolezni, ki skupaj prizadenejo 6–8 % prebivalstva. 75% redkih bolezni prizadene otroke.

Nekatere najpogostejše so:

Avtosomno recesivne bolezni

  • Cistična fibroza (CF): bolezen, ki prizadene pljučno in prebavno funkcijo zaradi nabiranja goste sluzi. V Sloveniji se letno rodijo 3–4 otroci s to boleznijo.
  • Fenilketonurija (PKU): presnovna motnja, ki preprečuje pravilno presnavljanje aminokisline fenilalanin. V Sloveniji se vsako leto rodita dva otroka s to boleznijo.
  • Spinalna mišična atrofija (SMA): nevrodegenerativna bolezen, ki povzroča progresivno mišično oslabelost. Pogostost v Sloveniji je 1 na 11.000 rojstev.

X-vezane bolezni

  • Duchennova mišična distrofija (DMD): povzroča postopno propadanje mišic. Primarno prizadene moške z ocenjeno incidenco 1 / 3.300 novorojencev moškega spola.
  • Sindrom fragilnega X: povzroča intelektualne in razvojne težave. številke Sindrom fragilnega X se pojavi približno pri 1 : 4000 potomcih moškega spola in 1 : 8000 potomkah ženskega spola.
  • Hemofilija A in B: motnja strjevanja krvi zaradi pomanjkanja faktorjev strjevanja.

Kdaj opraviti test?

Načrtovanje družine in nosečnost

  • pari, ki načrtujejo družino: test Adventia® je še posebej priporočljiv za pare, ki nosečnost šele načrtujejo. Na ta način izvedo kakšna je možnosti prenosa avtosomno recesivne in X-vezane genetske bolezni na svoje potomce. V kolikor se ugotovi, da določeno genetsko okvaro nosita oba starša (torej sta oba zdrava prenašalca za isto bolezen), je par v določenih primerih upravičen do predimplantacijske genetske diagnostike (PGD), kjer lahko še pred prenosom zarodka v maternico slednjega genetsko testirajo in ugotovijo ali je plod bolezen dejansko podedoval ali ne. V primeru, da bodoča starša ne želita opraviti postopka PGD, jima je v času nosečnosti na voljo prenatalna diagnostična preiskava po amniocentezi.
  • pari, kjer je v družini enega od partnerjev potrjena genetska bolezen ali sum nanjo.
  • nosečnice (pari): prednost testa Adventia® je, da je popolnoma neinvaziven in se ga lahko opravi tudi med samo nosečnostjo. Rezultati testa bodo pokazali ali je treba opraviti nadaljnja, prenatalna diagnostična testiranja. Ker pa rezultate testa čakamo okvirno 4 tedne, nosečnicam priporočamo opravljanje neinvazivnega testa VERAgene®+ SMA, ki bo pregledal tako kromosomske nepravilnosti pri plodu, kot tudi ocenil tveganje, da se je na plod prenesla katera od izbranih različic 100 monogenskih dednih bolezni. Več o testu VERAgene®+ SMA si lahko preberete tukaj.

Genetska bolezen v družini

Če v vaši družini dokazano obstaja genetska bolezen ali sum nanjo, vam test Adventia® lahko poda informacijo o tem ali ste tudi vi prenašalec/ka določene genske različice, ki bi lahko privedla do razvoja določene genetske bolezni pri vas, vaših bližnjih sorodnikih in potomcih.

Informacija o lastnem zdravju 

Test Adventia® vam lahko ponudi pomembne informacije o vašem zdravju in vam pomaga bolje razumeti vaše genetsko tveganje za prenos ali razvoj dednih genskih bolezni. Na ta način vas seznani tudi s potencialnim tveganjem za prihodnje generacije.

Test prenašalstva Adventia®

Adventia® Carrier Screening je presejalni test, ki zajema najpogostejše avtosomno recesivne in X-vezane dedne genske bolezni. Zajete bolezni imajo težke posledice za življenje ter visoko pojavnost v evropski populaciji. Laboratorij strogo sledi vsem strokovnim smernicam in izpolnjuje visoke standarde s certifikati CLIA, CAP, LRQA, ISO9001 idr.

Glavne prednosti vključujejo:

✅ Neinvaziven; za analizo potreben samo bris ustne votline.

✅ Več možnosti glede obsežnosti testa (različni paneli).

✅ Obsežen seznam več kot 200 dednih bolezni, ki bistveno vplivajo na kakovost in v nekaterih primerih tudi življenjsko dobo posameznika.

✅ Bolezni, ki so klinično obvladljive z ustreznim zgodnjim spremljanjem in zdravljenjem simptomov.

✅ Uporaba ciljne tehnologije na osnovi NGS, ki zagotavlja visoko natančnost.

✅ Informacija za celo življenje: okvare v genih so v našem dednem zapisu prisotne celo življenje, zato je dovolj, da se test opravi le enkrat.

Spisek bolezni za panel 20 in 229 najdete tukaj.

Kako poteka testiranje v ambulanti Medgen?

V ambulanti Medgen  pred preiskavo opravimo temeljit genetski posvet, ki temelji na vaši osebni in družinski anamnezi. Seznani se vas z geni in boleznimi, ki jih analizira test Adventia®. Po pogovoru s kliničnim genetikom se boste odločili za različico (panel) testiranja, ki bo najbolje odgovoril vašim potrebam. Sledi enostaven odvzem brisa ustne votline. Laboratorijski izvidi so na voljo v roku 3-4 tednov. Rezultati bodo natančno navedli ali je bila pri analiza odkrita določena genska različica ali ne. Če je različica ugotovljena, bodo v rezultatih vpisana njena natančna klasifikacija. V tem primeru vas bomo ponovno povabili na posvet, kjer vam bomo podrobno interpretirali rezultate ter predstavili nadaljnje možnosti za proaktivno zdravstveno varstvo in strategije načrtovanja družine.

Se pri paru, ki načrtuje družino, testira oba ali je dovolj testirati samo enega od partnerjev? V kolikor v družini niso prisotne bolezni, ki bi lahko bile genetskega izvora, na začetku navadno testiramo le enega od partnerjev. Priporočljivo je, da se najprej testira ženska partnerka, saj je nosilka dveh X kromosomov, kar je pomembno za odkrivanje prenašalstva x-vezanih dednih bolezni.  V kolikor se prenašalstvo potrdi, je potrebno še testiranje drugega partnerja.

Dobro je vedeti 

Ugotavljanje statusa prenašalstva se je razvilo v močno orodje v reproduktivni medicini za posameznike in pare, ki želijo sprejemati informirane reproduktivne odločitve. Na žalost so temu navkljub tovrstna testiranja še vedno zelo slabo razširjena. Vzrok temu je lahko nezadostna ozaveščenost in slabo razumevanje genetskih testov, tako pri uporabnikih, kot pri zdravstvenih delavcih.

Z napredkom v genetskem testiranju je presejanje zdaj bolj dostopno, celovito in vključujoče, kar ljudem vseh etničnih okolij omogoča poznavanje svojega genetskega zapisa. Pridobljene informacije so pomembne tako za vas, kot za vašo celotno družino. Izvidi namreč lahko pokažejo potrebo po genetskem testiranju drugih članov vaše družine in njihovih potomcev. Na ta način z enim samim testom poskrbite za varnost vaše družine in družin vaših najdražjih.

Ne glede na to, ali načrtujete družino, se zdravite zaradi neplodnosti ali preprosto iščete globlje razumevanje svojega genetskega zdravja, ugotavljanje statusa prenašalstva zagotavlja dragocene vpoglede, ki lahko pomagajo pri prihodnjih odločitvah.

V kolikor načrtujete družino, priporočamo, da se za testiranja odločite še pred zanositvijo. To bo pomenilo manj časovnih omejitev, manj pritiska in manj čustvenega stresa, kot če se test izvaja med nosečnostjo.

Kot specialisti klinične genetike se močno zavedamo teže, ki jo nosijo ugotovitve genetskih preiskav. Rezultati lahko vplivajo na vaš pogled na življenje, na vzdušje v družini ter na odnos s partnerjem. Zaradi tovrstnih izzivov, je pomembno, da je vaša obravnava vodena v okolju, ki lahko zagotovi vso strokovno podporo – to je v ambulanti za klinično genetiko.  


Potrebujete več informacije? Prijavite se na 15-minutni brezplačni telefonski posvet

💡 Razmišljate o testiranju za ugotavljanje statusa prenašalstva? 

Obiščite spletno mesto Medgen in se naročite na termin.


Avtor: Uredništvo Nosečke

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.


Podobni članki