»Še danes se zdim sama sebi smešna, ko se spomnim, kako sem se prestrašila, ko je ritka mojega Tima prvič pordela. Slabe tri mesece je imel, in ko sem mu zjutraj odvila pleničko, sem se zgroženo zastrmela v njegovo žareče rdečo, lisasto ter sem pa tja tudi s pikicami in mehurčki pokrito kožo. Spominjam se strahu, ki me je oblil, takoj nato pa panika in slaba vest … Kaj je to; kaj sem naredila narobe? Saj sem vedela za plenični izpuščaj, po teoriji naj bi se pojavil takrat enkrat, ko otrok prične dobivati gosto hrano, jaz pa sem samo dojila … Že med nosečnostjo sem prebrala goro literature in zdelo se mi, je, da me ne more nič presenetiti. Ampak pogled na tako hudo vneto – do tedaj nežno, mehko kožo, me je v trenutku oropal vsega znanja, potem pa je še Tim zajokal od bolečine, ko sem se je dotaknila. 

Kaj sedaj? K zdravniku? Naj pokličem patronažno sestro? Naj otroka povijem ali ga pustim odvitega? Pa nekje imam menda kremico, ki se jo po nasvetu prijateljic kupila, še preden sem rodila … 

V paniki sem se odločila, da pokličem pediatra. Verjetno sem zvenela zmedeno in prestrašeno, zato mi je sestra, ki je dvignila slušalko, kar dvakrat rekla, naj govorim bolj počasi … Dihajte, dihajte, sem slišala. 

Vzela si je čas in me poslušala, nato pa mi z umirjenim glasom razložila, da zdravnika s Timom takoj še ne potrebujeva. Poiskati ga morava, če plenični izpuščaj ne bo izginil po nekaj dneh ukrepanja, če se bo hudo poslabšal in bo koža postala prekrita z mehurji, če bo Tim dobil vročino, pa tudi če se bo izpuščaj širil na druge dele telesa in bom posumila na alergijo ali kako bakterijsko okužbo. 

Po tistem prvem vnetju, ki je izginilo že po treh dneh mazanja s cinkovo kremo, menjavanju pleničk vsaki dve uri in zračenju Timove ritke, sva se s težavo srečala še nekajkrat. Zgodilo se je, če mali zbolel – sploh, če je moral vzeti antibiotike in dobil drisko. Ampak po  tisti izkušnji nisem več paničarila. Danes vem, da je v takih primerih zlata vredna prav moja skrbna nega, umivanje in sušenje ritke, dobra krema ter kakovostne, zračne pleničke. Te sem po prvi slabi izkušnji zamenjala, saj sem ugotovila, da so najboljše tiste, ki hitro vpijajo in je zato Timova ritka ves čas na suhem.«


Nekaj nasvetov, ko dojenček dobi plenični izpuščaj: 

Kaj lahko narediš, da  si bo vneta koža ritke hitreje opomogla?

Predvsem moraš biti dosledna in natančna:

  • Pleničke menjavaj pogosteje, še posebej hitro pa takrat, ko se dojenček pokaka.
  • Pri čiščenju kože bodi nežna, uporabi samo toplo vodo in krpico za enkratno uporabo ali robčke brez dišav ali alkohola.
  • Bodi temeljita pri sušenju – preden boš dojenčka povila, mora biti koža popolnoma suha.
  • Odvitega dojenčka pusti nekaj časa na zraku, da se koža ritke prezrači.
  • Ritko pred povijanjem namaži s kremo, ki spodbuja obnovo kože, priporočljive so take, ki vsebujejo cinkov oksid.

Kako lahko plenični izpuščaj preprečiš?

Da se vnetja ne bodo ponavljala, vse te ukrepe vključi tudi v vsakodnevno nego. Pazi, da bo koža ritke čim bolj čista in suha, zato pleničko zamenjaj takoj, ko se umaže. Kožo ob previjanju vedno temeljito očisti in osuši, nato pa jo namaži s kremo, ki jo bo negovala, zaščitila ter ohranjala oz. obnavljala njeno zaščitno bariero. Izberi takšno, ki je narejena iz naravnih surovin. Za povijanje izberi pleničke, ki tekočino vpijejo hitro, na površini, ki se dotika otrokove kože, pa ostanejo suhe. 

Novost na trgu: otroške plenice to.to

Tosama predstavlja nove plenice to.to, ki so tanke, mehke, nežne in vpojne, od konkurence pa jih loči njihova napredna tehnološka zasnova. Zaradi flash dry tehnologije hitro vpijajo tekočino in na površini ostajajo suhe, zaradi dvojnih zračnih kanalov zrak skoznje nemoteno teče, trije vpojni kanali pa tekočino enakomerno razporedijo. Plenice zato ohranjajo svojo obliko in se optimalno prilegajo otrokovemu telesu, ostajajo udobne in ga pri gibanju ne ovirajo. 

Avtor: Uredništvo Nosečke

Pomembno obvestilo: Informacije na spletni strani Nosecka.net niso nadomestilo za posvet z zdravnikom! Spletna stran Nosecka.net je namenjena zagotavljanju splošnih informacij, ki v nobenem primeru niso prilagojene za posebne namene, zahteve ali potrebe posamezne osebe. Več informacij v Splošni pogoji.


Podobni članki